Yurt dışı seyahat rehberi

Corcovado Tepesi/Rio – Brezilya

Yurt dışı tatili diyince akla gelen ilk ülkelerden birisi olan Brezilya hakkında akıllara ilk olarak futbol ve samba geliyor, değil mi? Peki ya ülkenin ikinci büyük şehri olan Rio De Janeiro, akıllara ne getiriyor? “Rio Karnavalı” eminim ki hemen çağrışım yapıyordur. Ama bu şehir tahminimizden de fazlası. Kültürel zenginlikleri, canlı gece hayatı, turistik yerleri ve etkinlikleri ile insanı tam anlamıyla büyülüyor. Rio de Janeiro’nun kendi dillerinde ‘harikulade şehir’ anlamında lakabı bulunuyor. Oldukça iddialı ama fazlasıyla hak eden bir şehir.

Corcovado Tepesi ve şehrin simgesi Kurtarıcı İsa Heykeli

Kurtarıcı İsa Heykeli; şehrin simgesi haline gelmiş, magnet ve kartpostallarda en çok kullanılan sembol halini almış. Bu heykel; şehrin en önemli tepesi olan Corcovado Tepesi’nde bulunuyor. İsa Heykeli’nin kolları her ne kadar Rio De Janeiro şehrine doğru açılmış gibi görünse de; doğrusu Kutsal şehir olan Kudüs’e doğru açılmasıymış.  İsa Heykeli’nin adı; Cristo Redentor (Christ the Redeemer) olarak da karşımıza çıkıyor. Rio De Janeiro’yu kuşkusuz en güzel buradan seyredilebilir. Ayrıca; Corcovado Tepesi’nin 700 metreden fazla ve İsa Heykeli’nin de 30 metre yüksekliğine sahip olduğunu söylesek; dünyanın neden bu kadar ilgi gösterdiğini de tahmin edebilirsiniz.

Gezi rehberi eşliğinde Tepeye hem yürüyerek hem de gün içerisinde düzenlenen tren ile kolayca ulaşım sağlanabiliniyor.

Gezi ve seyahat etmek isteyenler için corcovado heykeline ait kısa bilgiler.

Kurtarıcı İsa Heykeli. Dünyanın yeni yedi harikasından birisi olan Kurtarıcı İsa heykeli, Brezilya’nın Rio de Janeiro şehrinde Corcovado Dağı üzerinde yer alır. Şehrin en önemli sembolü olan bu heykel, 1922’de Brezilya’nın kuruluşunun 100. yılı şerefine başlatılmış ve 12 Ekim 1931’de resmi törenle açılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir