Yurt dışı seyahat rehberi

Stonehenge/Londra – İngiltere

Dünyanın birçok yerinde sırrı çözülemeyen yerler vardır ve bunların içinde en çok tanınanlarından birisi yılda bir milyon insanın ziyaret ettiği İngiltere´deki Stonehenge´dir.

Yurt dışı tatili düşünen seyahat severlerin mutlaka görmesi gereken yerlerin başında gelen Stonehenge için kısa bilgiler,

Gezi ve tatil düşünenler için gezi rehberi tadında bu gizemli yapıyı inceliyoruz.

İlk başlarda Druidler denen Keltli rahiplerin tapınmak amacıyla yaptığı söylensede yapılan araştırmada onlardan 1000 yıl öncesinde yapılmış.

En önemlisi taş bile olmayan bir yerde 4 tonluk koca taşlar var. Gallerden getirildiği tahmin ediliyor 3000 km uzaktan. O tarihlerde bunu nasıl bir teknoloji getirmiş olabilir?

Stonehenge Gizemi

Günümüzün majisyenleri, gizem grupları Stonehenge´de her yıl törenler yapıp toplanıyorlar. Bazılarına göre Stonehenge, evrenin merkezini simgeliyor, bir diğer kitle, bu inanılmaz yapının dünyadışı canlılar tarafından yapıldığına inanıyor. İşin aslı ne? Bilinen tek birşey var; Stonehenge´in amacı gökle ilgili…

İngiltere‘nin Wiltshire bölgesinde bulunan Stonehenge, dünyada en çok tanınan anıtlar arasında. Neolitik taş devri ile bronz çağı dönemlerine ait taş yapıların meydana getirdiği topluluk, mezar höyükleriyle çevreleniyor. Eski İngilizce’de asılı taşlar anlamına gelen Stonehenge, astronomi, geometri ve Paganizmle ilişkilendirilse de hakkında bilimsel bir veri bulunmuyor.

Londra’nın 130 km batısında yer alan Stonehenge’in yapılış amacıyla ilgili güneş gözlemevi, güneş saati ya da ufo iniş yeri olarak iddialar oraya atılsa da bölgenin günümüzden 5 bin yıl önceden itibaren mezarlık alanı olarak kullanıldığı tespit edilmiş. MÖ 3 bin yılında İngiltere’nin en büyük mezarlığı olan Stonehenge’deki işaret taşlarının güneş tutulmasını tahmin etmek için kullanıldığı da kanıtlanmış.

Türkiye’de Şanlıurfa’da yer alan Göbeklitepe’nin keşfine dek dünyada insan eliyle inşa edilmiş en eski tapınak olarak kabul edilen Stonehenge, dünyanın en eski mezar yerlerinden. MÖ 3 bin yılında İngiltere sınırlarında bulunan en büyük mezar yeri olan Stonehenge, Neolitik taş devri ile Bronz çağı arasında en az 5 kademeden oluşuyor.

Gezilecek yerler‘in başında gelen Avrupa’nın en ünlü tarih öncesi yapısı ve UNESCO Dünya Kültürel Mirası Listesinde yer alan Stonehenge Londra’nın 130 km batısın seyahat ve tatil severlerin ziyaretini beklemektedir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir